Erre kialakított ketrecben csapdázzák, majd eltávolítják az idegenhonos amerikai jelzőrákokat a Lajtából és a Mosoni-Dunából egy tudományos kutatás keretében. Arra kérjük a horgászokat, ne nyúljanak a csapdákhoz!
Ahogy arról korábban már beszámoltunk, Liziczai Márkkal, a mosonmagyaróvári Kossuth-iskola biológia tanárával szövetségünk megállapodott, hogy a Lajtán és a Mosoni-Dunán az idegenhonos amerikai jelzőrákok terjedését fogja diákokkal kutatni, ennek keretében pedig természetesen eltávolítja őket a vízből. Az engedélyt erre a munkára a szövetség kérte, Márk pedig a diákjaival végzi a kutatást és csapdázását. Az amerikai jelzőrák invazív faj, így a horgászok számára is fontos, hogy minél kevesebb legyen belőlük a vizeinkben.
Nemrégiben a szövetség a halőrökkel és a kutatást végzőkkel közös bejárást tartott a két folyón, megnéztük a csapdákat is – rákokat a Lajtában és a Mosoni-Dunában is találtunk. Beazonosították és lemérték a kutatás résztvevői ezeket.
Arra kérünk minden horgászt: ha a Lajtában vagy a Mosoni-Dunában rákcsapdákkal, ketrecekkel találkozik, ne nyúljanak hozzá! A csapdák egyébként csak amerikai jelzőrákokat gyűjtenek össze, más élőlényeket nem! Ez a munka fontos: tudományos és természetvédelmi értékkel is bír.
Az iskola egyébként – Liziczai Márk vezetésével – kiemelt figyelmet fordít a természetvédelemre, hisz dél-amerikai fajok halmegőrzési programjában is részt vesz- nemrégiben ezekről a projektekről tartottak konferenciát. Érdekesség, hogy Dél-Amerikában is hasonló gondokkal küzdenek, mint idehaza: például a vizek műanyagterhelésével.